Ansvarlige

Hvem skal jeg kontakte?

Der sker mange ting i Baptistkirken hver uge. Her på siden kan du finde alle ansvarlige for kirkens diverse grene, og se hvem du kan tage kontakt til.

Præster

Du kan hendvende dig til vores præster, hvis du gerne vil vide mere om vores kirke, har spørgsmål til troen, eller du søger svar på et vigtigt spørgsmål.

Henrik Søndergaard

Henrik Søndergaard
Ledende præst · Daglig ledelse
hks@baptistkirken-odense.dk
+45 61 30 21 54

Ole Olsen

Ole Olsen
Assisterende præst
ole@baptistkirken-odense.dk
+45 52 88 23 60

Menighedsråd

Menighedsrådet er kirkens åndelige lederskab, der arbejder for at fremme kirkens vision og have et sundt og godt miljø i menigheden. Skriv gerne til os, hvis du har brug for at komme i kontakt med kirkens ledelse, f.eks. hvis har en god idé til noget, du gerne vil se ske i kirken.

Kern Sloth

Kern Sloth
Menighedsrådsformand · Daglig ledelse
ks@baptistkirken-odense.dk

Torsten Wendel-Hansen

Torsten Wendel-Hansen
Menighedsråd · Daglig ledelse
t.w-h@live.dk

Lene Graf

Lene Graf
Menighedsråd
graf@mail.dk

Karsten Bjørnestad

Karsten Bjørnestad
Menighedsråd
karsten@bjoernestad.dk

Mai Ninh

Mai Ninh
Menighedsråd
maininh@gmail.com

Samantha Ashton-Fog

Samantha Ashton-Fog
Menighedsråd
samesben@privat.dk

Ungdomsmedarbejdere

Vi har to ansatte ungdomsmedarbejdere, der står for ungdomsarbejde, lovsang og diverse andet i kirken. Tag endelig kontakt hvis du er interesseret i kirkens tilbud til unge, brænder for lovsang eller har brug for at snakke med en ung på din egen alder.

David Wendel Jokszies

David Wendel Jokszies
SALT · LIGHT · SELA
david-w-j@hotmail.com
+45 53 34 25 55

Marie Louise Wendel Jokszies

Marie Louise Wendel Jokszies
SALT · LIGHT · Lovsangsleder
ml.wendel@hotmail.com
+45 22 38 84 16

Resterende arbejdsgrene

Her finder du ledere for andre af kirkens grene. Skriv endelig, hvis du har spørgsmål til den pågældende persons ansvarsområde.

Lise Emming

Lise Emming
Børnekirken
lise@emming.dk

Lise Kildelund

Lise Kildelund
Spejdere i city
lise@kildelund.dk
+45 60 52 94 65

Steen Jep Emming

Steen Jep Emming
Kasserer
steen.jep.emming@gmail.com

Lars Esbjørn

Lars Esbjørn
Formand for Joyful voices
esbjoern@post.tele.dk
+45 40 43 57 04